loader

Tärkein

Poskiontelotulehdus

Analogit ovat halvempia kuin Nasonex, Venäjän ja maahantuotujen korvaavien tuotteiden hinta

Nasonex on lääkevalmiste, joka valmistetaan suihkeena, joka on tarkoitettu vastustamaan hengitysteiden allergisia reaktioita. Lisäksi lääke hoitaa tehokkaasti nuhaa ja sinuiittia. Riittävästä tehokkuudesta huolimatta lääkkeellä on yksi haitta - sen kustannukset ovat ylihinnoiteltuja. Tämän tilanteen vuoksi monet potilaat ovat kiinnostuneita kysymyksestä: Onko Nasonexilla samanlaisia ​​korvikkeita edullisempaan hintaan??

Nasonexin käyttöaiheet

  • Allerginen nuha - krooninen tai kausiluonteinen;
  • Pysyvä sinuiitti.

Älä määrää lääkkeitä

  • Ihmiset, jotka eivät siedä tuotteen ainesosia;
  • Ottaa nenän limakalvon tartuntatauteja;
  • Joille on tehty leikkaus tai vaurioitunut ylähengitysteitä;
  • Alle 12-vuotiaat lapset.

Lisäksi niillä, joilla on useita tuberkuloosimuotoja, systemaattisten virusinfektioiden tulee olla varovaisia..

Voivatko raskaana olevat ja imettävät naiset käyttää?

Pätevien lääkäreiden mukaan raskaana olevien ja imettävien naisten hoitoa ei suositella.

Tämä johtuu siitä, että myrkyllisyyttä ja sikiöön kohdistuvia vaikutuksia koskevia erityistutkimuksia ei ole tehty. Imetysvaiheen ihmisten tulisi itse päättää, vahingoitetaanko lasta enemmän kuin nuhaa äidillä.

Sivuvaikutukset

  • Verenvuoto nenästä ja muista limakalvoista;
  • Polttava tunne ja ärsytys nenässä;
  • Nielun limakalvon tulehdus;
  • Aivastuksen alkaminen;
  • Päänsärky.

Antotapa ja annostus

Käyttöohjeet:

Terapeuttinen ja ennalta ehkäisevä annos - 50 mikrogrammaa kumpaankin sieraimeen (2 injektiota) kerran päivässä. Sitä voidaan nostaa tarvittaessa 400 mikrogrammaan (enimmäisannos päivässä).

Jos oireet vähenevät, annosta tulee pienentää.

Suositukset ja erityiset käyttöedellytykset

  • Vältä pääsyä näköelimiin;
  • Pullo on ravistettava ennen käyttöä;
  • Ennen inhalaattorin käyttöä sinun on tehtävä korkeintaan 7 korjaavaa napsautusta;
  • Haittavaikutukset, nimittäin nenäontelon ja nielun erilaiset ärsytykset, jotka jatkuvat pitkään, ovat syynä hoidon lopettamiseen.

Kuinka paljon Nazonex maksaa: hinta apteekissa

Tätä lääkevalmistetta voidaan ostaa menemällä mihin tahansa apteekkiin tai tilaamalla online kodin mukavuuksilta. Sen hinta voi nousta jopa 785 ruplaan (tiedot on otettu lääkkeiden tilaamista koskevasta Internet-palvelusta - apteka.ru, Moskova). On huomattava, että kustannukset ovat melko korkeat. Tämä seikka pakottaa meidät etsimään edullisempia lääkkeitä..

Luettelo venäläisistä ja maahantuotuista edullisista suihkeanalogeista

Tutkittuani lääkemarkkinoita osoittautui laativan taulukon, jossa verrataan vastaavien rahastojen kustannuksia. Niillä on samanlainen koostumus ja käyttöaiheet..

Analogit ovat halvempia kuin Nasonex-lääkeApteka.ru hinta hieroa.Piluli.ru hinta hieroa.
MoskovaSPbMoskovaSPb
Fliksonase735751769708
Avamis634650759581
Desrinitis387399407361
Nosephrine384408510-
Nazarel3673981412332
Momat Reno364376434-
Vibrocil284314289256
Nasobek180190197171
Xilen77777162

Fliksonase - (Puola / Espanja)

Reseptiä määrätään kausittaisen nuhan hoitoon sekä ehkäisyyn ja sen kehittämiseen pysyväksi.

Kielletty alle 4-vuotiaille lapsille ja henkilöille, jotka eivät siedä aineosia.

Naiset asemassa ja imettävät vauvat - ei suositella.

Kehon haittavaikutukset voivat olla kuivumisen ja ärsytyksen tunne, maunmuutokset. Ihottumien ilmeneminen ei ole poissuljettu.

Avamis - (UK)

Tämä brittiläinen tuote on tehokas allerginen nuha vastaan ​​sekä aikuisilla että yli 2-vuotiailla lapsilla. Tämä on sen tärkein ero muihin geneerisiin lääkkeisiin..

Luokkien käyttökiellot sisältävät vain herkkyyden aineille, jotka muodostavat lääkkeen. Avamis ei suosittele maksan vajaatoimintaa sairastaville.

Samanaikaisesti Avamis ei vaikuta vakavasti sairastuneeseen organismiin. Yleisimmät ilmiöt ovat nenäverenvuoto ja pienet haavaumat..

Dezrinit - (Tšekki)

Lääkkeellä on melko laaja profiili. Tämä on sen tärkein ero. Sitä käytetään paikallisesti tulehduksen ja kutinan poistamiseen erilaisissa ihottumissa. Lisäksi Dezrinit-valmistetta käytetään inhalaatioon, keuhkoastman hoitoon. Samanlainen kuin Nasonex, tämä lääke tekee kyvystä vastustaa nuhaa, joka ilmenee vuodenaikoina tai jatkuvana ja vakavana sinuiitina (kuitenkin samanaikaisen antibioottien annon yhteydessä).

Tsekkiläinen analogi on vasta-aiheinen yliherkillä potilailla, joilla on samanaikainen nenäinfektio, ja potilailla, joille on äskettäin tehty ylempien hengitysteiden leikkaus.

Raskaana olevien ja imettävien äitien tulisi harkita, onko riski sikiölle tai vauvalle todennäköinen hyödyllinen terapeuttinen vaikutus.

Samanaikaiset negatiiviset reaktiot nenän käyttöön voivat olla ärsytyksen tunne, nimittäin polttaminen, kutina, kuivuus ylähengitysteissä, veritulppien muodostuminen..

Nosefrin - (Venäjän korvaus)

Kotimainen valmistaja tarjoaa melko hyvän ja suhteellisen halvan korvikkeen, joka auttaa parantamaan allergista nuhaa, akuuttia sinuiittia (mukaan lukien krooninen). Lisäksi nenosefriinin osaamiseen sisältyy nenäontelon polypoosi, joka aiheuttaa hengityselinten toiminnan ja hajun rikkomisen..

Älä määrää tätä lääkitystä, jos aktiivinen tai sen apuaineet sietävät huonosti, samoin kuin äskettäin tehtyjen kirurgisten toimenpiteiden ja nenäontelon vaurioiden jälkeen. Ikäraja riippuu diagnoosista. Joten kausiluonteisen allergisen nuhan hoito on kielletty alle 2-vuotiailla lapsilla, sinuiitti - jopa 12 vuotta ja polypoosi - aikuisuuteen asti.

Sinun on oltava varovainen tuberkuloositartunnan (latentissa ja aktiivisessa muodossa), virus- tai sieni-infektion sekä herpesin suhteen. Naisia, jotka ovat asemassa, ja äitejä, jotka imettävät nenosefriiniä, ei suositella.

Hoitoon voi yksittäisissä tapauksissa liittyä useita rinnakkaisia ​​reaktioita. Näihin sisältyy veren vuotaminen liman muodossa, hyytymät nenästä, suolien ärsytys, pienten haavaumien muodostuminen. Päänsärkyä ja aivastelua ei myöskään voida sulkea pois..

Nazarel - (Tšekki)

Tärkein käyttöaihe on allergioiden aiheuttaman säännöllisen sekä riniitin puhkeamisen ja hoidon estäminen.

Nazarelia ei tarvitse käyttää alle 4-vuotiaille, yliherkille potilaille. Tämän hoidon lisäksi ei ole suositeltavaa turvautua herpekseen, muihin tarttuvan luonteen sairauksiin, jotka vaikuttavat ylempiin hengitysteihin. Vain vahvat ja tehokkaat antibiootit voivat selviytyä niistä. Varovaisuutta on myös noudatettava ylähengitysteitä tai niihin vakavia vaurioita aiheuttavien toimenpiteiden jälkeen..

Sivuvaikutusten muodossa pään kipu, kuivuminen ja kutina ovat mahdollisia Nazarelin käytön yhteydessä, epämiellyttävän hajun ja maun esiintyminen suussa sekä allergiat - ihottumat iholla, kasvojen turvotus. Pitkäaikaishoidolla voi olla vakava vaikutus lapsen vakaaseen kasvuun, lisätä silmänpainetta ja vähentää lisämunuaisen kuoren toimintaa..

Momat Reno - (Intia)

Näihin käyttöaiheisiin sisältyy vuoto, jolla on kausiluonteisia oireita tai allergioita, eri kurssien sinuiitti. Momat Rhino on samanlainen käyttöaihe kuin Nosefrin, koska se on tehokas polypoosia vastaan, joka johtaa hengitysvaikeuksiin.

Intialaisen lääketieteen käytön kielto koskee yliherkkyyttä, leikkausta tai vakavia nenävammoja. Myös ikäraja. Se on täysin yhdenmukainen Nosefrinin kanssa.

Haittavaikutuksiin sairastuneessa kehossa sisältyy usein nielutulehdus, päänsärky, silmänpaineen nousu, nenäontelon verenvuoto, ärsytys, johon liittyy kirvely.

Vibrocil - (Sveitsi)

Melko yleinen ja universaali lääkitys, jonka avulla voit selviytyä akuutista nuhasta, jonka aiheutti kylmä tai allergia. Vibrocilia voidaan määrätä jatkuvan tai akuutin sinuiitin hoitoon. Sveitsiläinen lääke erottuu kyvystään tarjota apuvaikutus akuutissa tulehduksessa. Toinen ero useimmista artikkelissa tarkastelluista korvaavista aineista on käyttö leikkaukseen valmistautumiseksi tai sen jälkeen nenäontelon turvotuksen poistamiseksi, joka johtuu häiriöistä tällä alueella..

Vibrocil on vasta-aiheinen, jos potilas ei siedä sen koostumusta, atroofinen nuha tai hän on alle 6-vuotias. Kategorinen kielto koskee raskaana olevia ja imettäviä naisia..

Erityistä varovaisuutta on noudatettava hoidon aikana ihmisille, joilla on sydän- ja verisuonitauteja, glaukoomaa ja kilpirauhasen ongelmia..

Positiivinen ero on, että tämä lääkitys ei aiheuta nenäverenvuotoa. Vain ylähengitysteiden polttaminen ja kuivuminen voivat ilmaantua sivuvaikutuksina..

Nasobek - (Tšekki)

On syytä huomata sen tehokkuus allergista nuhaa ja kausiluonteisia oireita vastaan. Nasobek eliminoi nenän vaikutukset, jotka aiheutuvat ärsytyksistä, kuten pistävä haju tai kylmä ilma.

Tätä lääkevalmistetta ei määrätä henkilöille, jotka eivät siedä koostumukseen sisältyviä komponentteja ja joilla on sieni-infektioita, silmäherpes ja usein nenäverenvuotoa. Ikärajoitus - aikaisintaan 6 vuotta.

Varovaisuutta on noudatettava niille, joille on todettu vaikea maksasairaus, glaukooma, joilla on aiemmin ollut sydäninfarkti, samoin kuin nenän alueella.

Nasobek ei useimmissa tapauksissa aiheuta samanaikaisia ​​vakavia toimia. Vain lievät ilmiöt ovat todennäköisiä, kuten toistuva aivastelu, nenäkipu, polttava tunne. Reaktion vuoksi tuotteen tiettyyn komponenttiin voi esiintyä ihottumaa tai nokkosihottumaa.

Xilen - (kotimaan edullisin korvike)

Koska se on edullinen, se voi taistella laadullisesti erilaisesta nuhasta, sinuiitista, korvakorvatulehduksesta. Lisäksi Xileniä voidaan käyttää valmisteluvaiheessa nenäkäytävien diagnosointiin..

Xylen on vasta-aiheinen ihmisille, joilla on glaukooma, atroofinen nuha, korkea verenpaine, korkea syke ja herkkä vaikuttavalle aineelle..

Naisten, jotka kantavat vauvaa tai imettävät, tulisi käyttää Xyleniä vasta lääkärin tapaamisen jälkeen määrittääkseen, onko se tehokas hänelle aiheuttamatta vakavaa haittaa sikiölle ja vauvalle. Lisäksi heidän on noudatettava tiukasti lääkärin määräämiä annoksia, estämättä niiden ylittämistä merkittävästi..

On lisättävä, että pitkäaikainen terapeuttinen hoito tällä lääkityksellä ei ole sallittua..

Pitkäaikainen tai toistuva käyttö voi aiheuttaa niihin liittyviä vaikutuksia. Limakalvon ärsytys, nenän kutina ja aivastelu ovat harvinaisia. Harvemmin esiintyy turvotusta, syke nousee, verenpaine nousee, mikä johtaa päänsärkyjen, oksennuksen ja unihäiriöiden kehittymiseen..

Tulokset edullisille synonyymeille

Artikkelin tutkitulla työkalulla on useita arvokkaita korvikkeita, jotka eivät eroa pohjimmiltaan koostumuksestaan ​​ja käyttöaiheistaan. Lääkeyritykset sijaitsevat eri puolilla maailmaa ja tuottavat kohtuuhintaisia ​​tuotteita, jotka voivat torjua nenäsairauksia. Missä tahansa lääkekaupassa tai online-apteekissa on valikoimassaan lääkettä, joka tyydyttää jokaisen sosiaalisen ryhmän edustajan. Tärkeä asia tässä tapauksessa on ottaa yhteyttä lääketieteelliseen palveluun, jossa pätevä otolaryngologi tekee oikean diagnoosin, määrää sopivimman lääkkeen ja hoidon.

Spray Nasonex - allergioihin ja krooniseen sinuiittiin

viitteitä

Spray Nasonex - allergioihin ja krooniseen sinuiittiin

Väsyttävät allergiat, krooninen sinuiitti, polyypit nenäontelossa... Sarja ei ole miellyttävä. Mutta jopa hänen kanssaan voit taistella. Useimmiten hoitava lääkäri määrää Nasonex-sumun. Lääkkeellä on anti-inflammatorisia ja antiallergisia vaikutuksia. Se perustuu mometasonifuroaattiin, joka kuuluu glukokortikoidien ryhmään ja jota pidetään lisämunuaisten hormonien, kortikosteroidien (GCS) synteettisenä analogena paikallisessa käytössä.

Kuva 1 - Nasonex selviytyy hyvin allergisesta nuhasta

Mometasoni estää erityyppisiä tulehduksellisia ja allergisia reaktioita, kun niitä käytetään annoksina, joilla ei ole systeemisiä vaikutuksia. Terapeuttinen vaikutus havaitaan 12 tuntia käytön aloittamisen jälkeen.

Huolimatta siitä, että Nasonex on hormonaalinen lääke, se ei vaikuta muihin elimiin ja järjestelmiin paitsi nenään..

Pieni annos ja käyttö vain nenän alueella tuottavat erittäin pienen mometasonin pitoisuuden veressä. Lisäksi on huomattava, että Nasonex ei aiheuta riippuvuutta..

viitteitä

Tärkeimmät käyttöaiheet Nasonexin käytölle ovat:

  • allerginen nuha (kausiluonteinen tai ympäri vuoden), johon liittyy jatkuvaa nenän limakalvon nuhaa ja turvotusta;
  • kroonisen sinuiitin paheneminen (lääke määrätään antibioottihoidon lisäaineena) murrosikäisillä ja aikuisilla;
  • nenäontelon polyypit, jotka johtavat täydellisen hengityselinten toiminnan rikkomiseen.

Lapsille Nasonex-sumutetta allergioille määrätään kahden vuoden iästä alkaen. Sinuiitin hoitamiseksi lapsilla, sitä käytetään yli 12-vuotiailla lapsilla..

Kuva 2 - Nasonex-tippoja voi ottaa 2-vuotiaita lapsia

Lisäksi suihketta käytetään estämään kohtalainen / vaikea kausiluonteinen allerginen nuha. Nazonex on käytettävä 2 viikkoa ennen pölytysajan odotettua alkua.

Vasta

Ennen kuin käytät lääkettä, muista lukea huolellisesti liitteenä olevat ohjeet. Koska suihke on huume, sillä on käytön vasta-aiheita:

  • äskettäiset kirurgiset toimenpiteet nenäontelossa;
  • avoimet haavan pinnat, nenäontelon verenvuotoraaput ja halkeamat;
  • lisääntynyt henkilökohtainen herkkyys lääkeaineosille;
  • lasten ikä (kausiluonteisen ja ympärivuotisen allergisen nuhan kanssa - enintään 2 vuotta, akuutin sinuiitin tai kroonisen sinuiitin pahenemisen kanssa - enintään 12 vuotta, polypoosin kanssa - jopa 18 vuotta) - asiaankuuluvien tietojen puuttumisen vuoksi.

Lääkettä käytetään varoen seuraavissa olosuhteissa:

  • aktiivinen tai piilevä tuberkuloosi;
  • virus-, bakteeri- tai sieniprosessit;
  • herpesinfektio nenässä;
  • hoitamaton paikallinen infektio, jota ei ole selitetty.

Sivuvaikutukset

Kun määrätään lääkettä, seuraavia reaktioita voi esiintyä:

  • nielutulehdus;
  • päänsärky;
  • nenäverenvuodot (verenvuoto voi olla ilmeinen tai nenästä erittyvässä limassa on veren epäpuhtauksia);
  • nenäontelon limakalvon ärsytys;
  • polttava tunne nenässä.

Kuva 3 - Yksi Nasonexin sivuvaikutuksista voi olla - Päänsärky

Lapsilla, jotka saavat Nasonexia allergisen nuhan hoitoon, on ollut:

  • nenäverenvuoto;
  • nenän limakalvon ärsytys;
  • päänsärky;
  • aivastelu;
  • erittäin harvinainen: bronkospasmi, hengenahdistus, anafylaksia, angioödeema, maku- ja hajuhäiriöt, nenän väliseinän perforointi ja silmänpaineen nousu.

Kuinka ottaa Nasonexia

Lääke on tarkoitettu injektiopullossa olevan suspension nenänsisäiseen antamiseen annostelusuuttimen kautta. Lääkäri määrittää nenäonteloon ruiskutetun lääkkeen annoksen taudin vakavuudesta riippuen.

Ennen suihkeen ensimmäistä käyttöä se kalibroidaan painamalla applikaattoria 6-7 kertaa. Tämän toiminnon avulla voit asettaa lääkkeen annostelun nenäonteloon terapeuttisella annoksella 100 mg.

Kuva 4 - Nazonexin vastaanotto

Ravista pulloa voimakkaasti ennen jokaista käyttöä..

Suoraa käyttöä varten annostelusuuttimen pää on asetettava nenäkanavaan ja painettava applikaattoriin (1 painike = 1 suihke). Pään ja lääkkeen sisältävä pullo on pidettävä tiukasti pystyasennossa..

Jos Nasonexia ei ole käytetty vähintään 14 vuorokautta, on tarpeen kalibroida uudelleen painamalla applikaattoria 2 kertaa. On myös tärkeää puhdistaa säännöllisesti annostelusuutin toimintahäiriöiden välttämiseksi..

Nazonex raskauden aikana

Koska vaikuttavan aineen - mometasonifuroaatin - vaikutusta raskaana olevan naisen kehtoon, sikiöön ja imetyksen aikana ei ole kliinisesti vahvistettuja tutkimuksia, lääkettä määrätään varoen toisesta raskauskolmanneksesta alkaen ja vasta kun hoidon odotettu vaikutus oikeuttaa mahdollisen riskin sikiölle / vastasyntyneelle..

Kuva 5 - Nasonex raskauden aikana

Kun lääkettä käytetään raskauden aikana, vastasyntyneet tulee tarkistaa huolellisesti lisämunuaisen kuoren toimintakyvystä..

Nazonex lapsille

Käyttöohjeiden mukaan Nasonex-suihketta voidaan käyttää lasten välillä 2-vuotiaita. Lääkkeen tarkoitus ei riipu vain lapsen iästä, vaan myös diagnosoidusta taudista.

  • kausiluonteinen ja ympärivuotinen allerginen nuha - lapsille yli 2-vuotiaille;
  • akuutti sinuiitti tai kroonisen sinuiitin paheneminen - 12 vuoden iästä alkaen;
  • akuutti rinosinusiitti, jolla on lieviä tai kohtalaisia ​​oireita ilman vakavan bakteeri-infektion merkkejä - 12-vuotiaita;
  • keskivaikean ja vaikean kauden kausittaisen allergisen nuhan ennaltaehkäisevä hoito - 12-vuotiaita (suositellaan kaksi - neljä viikkoa ennen pölykauden odotettua alkamista);
  • nenän polypoosi, johon liittyy heikentynyt nenän hengitys ja haju - lapsia ei määritetä.

Nasonex allergioihin

Nasonexia käytetään kausittaisen tai monivuotisen allergisen nuhan hoitoon aikuisilla ja 12-vuotiailla nuorilla.
Lääkkeen suositeltava ennaltaehkäisevä ja terapeuttinen annos on 2 inhalaatiota (50 μg kukin) jokaisessa nenäkäytävässä kerran (mometasonin kokonaispäiväannos on 200 μg / päivä). Kliiniset parannukset havaitaan Nasonexin ensimmäisen käyttökerran jälkeen 12 tunnin kuluessa.

Kun haluttu terapeuttinen vaikutus on saavutettu ja sen ylläpitämiseksi, annos pienennetään 100 μg / päivä. (yksi inhalaatio kumpaankin sieraimeen kerran).

Jos sairauden oireet eivät vähene, on sovittavasti hoitava lääkärin kanssa mahdollista päivittäinen annos nostaa 400 mikrogrammaan / päivä. Kun potilaan tila paranee, lääkkeen annosta on pienennettävä.

2-11-vuotiaita lapsia, joilla on allergia, suositellaan suorittamaan yksi inhalaatio jokaiseen nenäkohtaan kerran. Kokonaisannos on 100 mikrog / päivä.

Nasonex adenoideilla

Adenoidien laajentuminen on melko yleinen allergisen nuhan komplikaatio. Nasonex lievittää turvotusta ja estää usein leikkauksen tarpeen.

Samanlainen vaikutus saavutetaan tukahduttamalla imukudosta. Mutta on pidettävä mielessä, että voimakkaalla tulehduksellisella prosessilla Nasonex on tehoton. Lisäksi lääkkeen hormonaalinen luonne tukahduttaa jossain määrin immuunijärjestelmää, joten lääkkeen lopettamisen jälkeen adenoidien tulehdukset voivat jatkaa (etenkin lapsilla). Tämän tilan lievittämiseksi on suositeltavaa käydä läpi adenoidisten kasvillisuuksien anti-inflammatorinen hoito. Ja myös vahvistaa immuunijärjestelmää, syödä oikein, kävellä raitista ilmaa, urheilla urheilua ja koskettaa mahdollisimman vähän kotitalouksien kemikaaleja ja pölyä.

Nasonexin analogit

Synonyymit Nasonex-sumutteelle, jolla on sama vaikuttava aine, ovat: Dezrinit, Rizonel, Asmanex Twistheiler, Momat Rino ja Nosefrin.

Kuvio 6 - Nasonex-analogit

Nazonexin analogit, joilla on samanlainen terapeuttinen vaikutus (annostusmuoto: suihke): Flutinex, Avamis, Fliksonase, Beclonazal, Beclomethasone, Fluticasone, Tafen, Rinoklenil, Polydexa, Nasobek, Nazarel, Budoster, Aldecin.

Nenä tippaa GCS: llä: Benacap, Benarin.

Ennen kuin korvaat Nazonexin, sinun on ehdottomasti kuultava lääkärisi kanssa vasta-aiheista, annostuksesta ja hoidon kestosta.

Nazonex tai Avamis?

Nazonexilla ja Avamisilla on samanlainen terapeuttinen vaikutus, antotapa ja käyttöaiheet. Avamis-suihkeen aktiivinen komponentti on flutikasonifuroaatti, Nazonex on mometasonifuroaatti. Molemmille aineille on ominaista erittäin korkea affiniteetti GCS-reseptoreihin ja poikkeuksellinen paikallinen aktiivisuus. Kuitenkin mometasonilla kaikista olemassa olevista intranasaalista antoa varten tarkoitetuista GCS-soluista on alhaisin biologinen hyötyosuus ja terapeuttisen vaikutuksen nopein kehitys. Lisäksi mometasoniin perustuva Nasonex on hyväksytty käytettäväksi kahden vuoden ikäisille lapsille, kun taas Avamisia käytetään lastenlääketieteellisessä hoidossa vain yli kuuden vuoden ikäisten lasten hoitoon. Mometasonifuroaatilla on kevyempi vaikutus, eikä sillä ole kielteistä vaikutusta.

Avamisella on kuitenkin vähemmän vasta-aiheita kuin Nasonex-suihkeella.

Älä unohda, että huolimatta näiden kahden lääkkeen samanlaisuudesta, vain hoitava lääkäri voi määrätä tai korvata yhden lääkkeen toisella..

Nazonex tai Dezrinit?

Nazonexin ja Dezrinitin tärkeimmät erot ovat hinta ja valmistaja. Nasonex on alkuperäinen lääke, joka on valmistettu Belgiassa. Ja Dezrinit on geneerinen lääke, jota tuotetaan Israelissa. Alkuperäinen valmiste sisältää aina puhtaampia komponentteja. Siksi sen tehokkuus on korkeampi ja sen toleranssi on parempi..
Lääkkeiden vaikuttava aine on identtinen - mometasoni. Koostumuksessa apukomponenteissa on pieniä eroja, jotka eivät vaikuta yleiseen terapeuttiseen vaikutukseen.

Nasonexia käytetään useammin lapsille, koska lääkkeellä on sivuvaikutuksia harvemmin kuin sen analogisella.

Muista, että jopa samalla koostumuksella lääkkeiden ottaminen on sovitettava yhteen hoitavan lääkärin kanssa, joka ehdottaa optimaalista ratkaisua tiettyyn sairauteen..

Video: Nasonex spray - käyttöaiheet, video-ohjeet, kuvaukset, arvostelut

Nasonex-analogit

Tämä sivu sisältää luettelon kaikista Nasonex-analogeista koostumuksen ja käyttöaiheiden mukaan. Luettelo edullisista analogeista, ja voit myös vertailla hintoja apteekeissa.

  • Nazonexin halvin analogi: Beclomethasone-Aeronativ
  • Nazonexin suosituin analogi: Avamis
  • ATC-luokitus: Mometasoni
  • Vaikuttavat aineet / koostumus: mometasoni

#NimiHinta VenäjälläHinta Ukrainassa
1Beklometasoni-aeronatiivinen beklometasoni
Analoginen osoituksen ja käyttötavan mukaan
120 rbl--
2Nasobek Beclomethasone
Analoginen osoituksen ja käyttötavan mukaan
140 rbl--
3Beclomethasone Orion Pharma Beclomethasone
Analoginen osoituksen ja käyttötavan mukaan
177 rbl--
4Mometasone Sandoz Mometasone furoate
Analoginen koostumus ja käyttö
191 rbl--
viisiTafen nenän budesonidi
Analoginen osoituksen ja käyttötavan mukaan
250 rbl91 UAH

Laskettaessa Nasonexin halpojen analogien kustannuksia otettiin huomioon vähimmäishinta, joka löytyi apteekkien toimittamista hinnastoista

#NimiHinta VenäjälläHinta Ukrainassa
1Avamis Fluticasone furoate mikronisoitu
Analoginen osoituksen ja käyttötavan mukaan
476 rbl102 UAH
2Flixonaasi flutikasoni
Analoginen osoituksen ja käyttötavan mukaan
359 rbl168 UAH
3Desrinitis-mometasonifuroaattimonohydraatti
Analoginen koostumus ja käyttö
295 rbl750 UAH
4Tafen nenän budesonidi
Analoginen osoituksen ja käyttötavan mukaan
250 rbl91 UAH
viisiPolydeksi fenyyliefriinideksametasonin, neomysiinin, polymyksiini B: n, fenyyliefriinin kanssa
Analoginen osoituksen ja käyttötavan mukaan
265 rbl94 UAH

Tämä huumeiden analogien luettelo perustuu eniten kysyttyjen lääkkeiden tilastoihin.

Kaikki Nazonexin analogit

Koostumuksen mukaiset analogit ja käyttöaiheet

NimiHinta VenäjälläHinta Ukrainassa
Nasonex Sinus mometasone--187 UAH
Flix-mometasoni--143 UAH
Desrinitis-mometasonifuroaattimonohydraatti295 rbl750 UAH
Forinex-mometasonifuroaatti--175 UAH
Glensprey mometasonifuroaatti--109 UAH
Mometasone-Teva mometasone furoate--153 UAH
Sanomen mometasonifuroaattia--130 UAH
Mometasone Sandoz Mometasone furoate191 rbl--

Edellä oleva lääkeanalogien luettelo, joka osoittaa Nasonexin korvikkeet, on sopivin, koska niillä on sama aktiivisten aineosien koostumus ja ne ovat samat käyttöaiheissa.

Analogit osoituksen ja käyttötavan mukaan

NimiHinta VenäjälläHinta Ukrainassa
Glensprey atsaetiinimometaanifuroaatilla, atselastiinihydrokloridilla--193 UAH
Glensprey Active mometasone furoate, atselastiinihydrokloridi--157 UAH
Beconase-beklometasoni--UAH 2
Nasobek Beclomethasone140 rbl--
Beclonazal Aqua beklometasoni----
Rinoclenil beklomethasone----
Beklometasoni-aeronatiivinen beklometasoni120 rbl--
Beclomethasone Orion Pharma Beclomethasone177 rbl--
Tafen nenän budesonidi250 rbl91 UAH
Budoster Budesonide509 rbl--
Tafen Budesonide250 rbl--
Nazofan flutikasoni--127 UAH
Flixonaasi flutikasoni359 rbl168 UAH
Nazarel Fluticasone303 rbl550 UAH
Flutinex flutikasoni----
Flutikasoni flutikasoni----
Avamis Fluticasone furoate mikronisoitu476 rbl102 UAH
Polydeksi fenyyliefriinideksametasonin, neomysiinin, polymyksiini B: n, fenyyliefriinin kanssa265 rbl94 UAH

Erilainen koostumus, saattaa olla samanlainen indikoinnissa ja käyttötavassa

NimiHinta VenäjälläHinta Ukrainassa
Aqualor Baby merivesi60 rbl--
Aqualor Pehmeä merivesi197 rbl--
Aqualor Norm merivesi292 rbl--
Aqualor Forte merivesi130 rbl--
Aqualor Extra forte -vesi319 rbl--
Aqualor kurkku merivesi, aloe vera150 rbl--
Aqualor pehmeä merivesi197 rbl--
Aqualor forte mini merivesi205 rbl--
Aqualor kurkun mini merivesi231 rbl--
Momat Rino Advance Mometasone furoate, aselastiinihydrokloridi350 rbl--
Momat Rhino Mometasone furoate, aselastiinihydrokloridi149 rbl--
Kurkun vesivesi tai merivesi449 rbl--
Nazol-fenyyliefriini224 rblUAH 28
Natsolkydien fenyyliefriini--UAH 38
Stelfriinifenylefriini70 rbl--
Nazofen Kids -fenyyliefriinihydrokloridi----
Natsofeeni vauvan fenyyliefriinihydrokloridi----
aaloe38 rblUAH 5
Vicks Active Sinex oksimetatsoliini124 rbl25 UAH
Nasalong-oksimetatsoliini--22 UAH
Nazivin-oksimetatsoliini90 rblUAH 26
Natsosuihke oksimetatsoliini--22 UAH
Natsolioksimetatsoliini62 rblUAH 26
Noxprey-oksimetatsoliini92 rblUAH 17
Knoxprey Baby Oxymetazoline--25 UAH
Rinatsoliinioksimetatsoliini--11 UAH
Naziviiniherkkä oksimetatsoliini130 rbl41 UAH
Naso-spray vauvan oksimetatsoliini--24 UAH
Nasosumute aloeuutteella, oksimetatsoliinilla--UAH 26
Noxivine-oksimetatsoliini--13 UAH
Noxprey Active oksimetatsoliini--UAH 26
Knoxprey Kid oksimetatsoliini--UAH 17
Operil-oksimetatsoliini----
Rinoksyyli-H-oksimetatsoliini--18 UAH
Rint nenäsumute mentoli-oksimetatsoliinilla--48 UAH
Rint nenäsumute kosteuttava oksimetatsoliini--48 UAH
Sialor Rino-oksimetatsoliinihydrokloridi65 rbl300 UAH
Afriini-oksimetatsoliini105 rbl250 UAH
Nesoliinioksimetatsoliinihydrokloridi----
Nesopin-oksimetatsoliini88 rbl112 UAH
Afrin kosteuttava oksimetatsoliinihydrokloridi145 rbl--
Afrin Extro Oxymetazoline hydrochloride156 rbl--
Galatsoliin ksylometatsoliini27 rbl10 UAH
Nenän ksylometatsoliinille51 rbl22 UAH
Meralis ksylometazoline--40 UAH
Otrivin ksylometazoline110 rbl35 UAH
Otriviini mentolin ja eukalyptusksylometatsoliinin kanssa--UAH 51
Rinazal ksylometazoline--11 UAH
Rinonorm-ksylometatsoliini60 rbl--
Rinostop-ksylometatsoliiniRUB 25122 UAH
Tizine-tetrizoliini74 rblUAH 21
Tisiini ksyloksyylometatsoliini84 rblUAH 21
Trivin----
Pharmazoline ksylometazoline--UAH 9
Pharmazolin N-ksylometazoline--UAH 14
Grippostad Reno--25 UAH
Ksyleeni-ksylometatsoliini24 rbl400 UAH
Ksylo-mefa-ksylometatsoliini--UAH 37
Ksylometatsoliini Ksylometatsoliini17 rblUAH 21
Rinorus-ksylometatsoliinihydrokloridi16 rblUAH 29
Snoop-ksylometatsoliinihydrokloridi86 rbl57 UAH
Nenäsumute Dr. Theiss ksylometazoline--UAH 39
Tizine Bio-ksylometatsoliini----
Fastorik-N-ksylometatsoliini----
Eucabal-tiput lapsille ksylometatsoliini--33 UAH
Evkazolin Aqua Xylometazoline96 rblUAH 29
Xinos--12 UAH
Rhinomaris-ksylometatsoliini99 rbl160 UAH
Ksyliini-ksylometatsoliinihydrokloridi----
Ksylometatsoliini-SOLOpharm Ksylometatsoliinihydrokloridi16 rbl--
Xymelin IVF Xylometazoline Hydrochloride112 rbl--
Tizine-asiantuntija ksylometatsoliini85 rbl--
Tizin Classic Xylometazoline----
Ksyleeni NEO-ksylometatsoliinihydrokloridi166 rbl--
Asterisk NOZ-ksylometatsoliinihydrokloridi16 rbl--
Dr. Theiss Rinotaiss ksylometatsoliinihydrokloridi124 rbl--
Sanorin-Xylo-ksylometatsoliinihydrokloridi32 rbl--
Tizine Xylo Bio-ksylometatsoliinihydrokloridi115 rbl--
Nenätiloille ksylometatsoliini51 rbl--
Naftytsiini-naftatsoliiniRUB 5UAH 5
Sanorin-naftatsoliini52 rblUAH 1
Natsinnafatsoliini--UAH 7
Naftytsiini plus naftatsoliini9 rbl--
Nazoriini eukalyptusnafatsoliininitraatin kanssa----
Naphtizin Bufus NaphazolineRUB 25--
Lazoriinitramazoliini--18 UAH
Lazolvan Reno tramazolin257 rbl--
Nasic lapsille dekspantenoli, ksylometatsoliini155 rblUAH 28
Septanazal dekspantenoli, ksylometatsoliini72 rblUAH 31
Septanazal lapsille dekspantenoli, ksylometatsoliini--55 UAH
Adrianol-fenyyliefriini yhdessä muiden lääkkeiden kanssa95 rbl180 UAH
Nazol Kids -fenyyliefriinihydrokloridi62 rblUAH 27
Rinopront-karbinoksamiinimaleaatti, fenyyliefriinihydrokloridi93 rbl--
Vibrosiilidimetindeeni, fenyyliefriini192 rbl25 UAH
Grippocitron Rinos-ksylometatsoliini--22 UAH
Sulatettu dimetindeeni, fenyyliefriini--33 UAH
Eden Reno dimethinden, fenyyliefriini--8 UAH
Sanorin-analergiinin antatsoliini, naftatsoliini138 rblUAH 38
Allergozol-DF-naftatsoliininitraatti, difenhydramiinihydrokloridi----
Xymelin-ksylometatsoliini10 hiero53 UAH
Xymelin Extra Ipratropium Bromide, ksylometatsoliini182 rbl57 UAH
Nasaali dekspantenoli, ksylometatsoliini98 rblUAH 28
Eucazoline xylometazoline, Eucalyptus sauvan muotoinen66 rbl20 UAH
Otrivin Extra Ipratropiumbromidi, ksylometazoline--62 UAH
Rinomistin Xylometazoline, Miramistin--57 UAH
Rinex-ksylometatsoliinihydrokloridi, dekspantenoli----
Otrivin-kompleksi Ipratropiumbromidimonohydraatti, ksylometatsoliinihydrokloridi181 rbl--
Nazol Advance Oxymetazoline172 rblUAH 26
Nosolin Plus kamferi, levomentooli, oksimetatsoliini, kineoli--UAH 28
Rinofluimusiili-asetyylikysteiini, tuaminoheptaani201 rblUAH 63
Fluimucil-asetyylikysteiini60 rbl20 UAH
Grippferon ihmisen loroatadiinin interferonin alfa-2b-yhdistelmän, Loratadiinin kanssa----
Cromo sandoz-kromoglysiinihappo--UAH 29
Kromoglini kromoglysiinihappo----
Tizine Alerji Levocabastine165 rbl--
Allergodiiliatselastiinihydrokloridi230 rbl98 UAH
Allergodil C aselastiini785 rbl--
Lorizan Loratadin--UAH 9
Bactroban-mupirosiini472 rbl--
Isofra-framyasetiini263 rbl78 UAH
Framinatsiiniframysetiinisulfaatti----
Adrianmeren Aqua Maris -vesi45 rblUAH 3
Aqua Maris Plus Adrianmeren vesi220 rblUAH 101
Aqua Maris Vahva merivesi, puhdistettu vesi160 rbl87 UAH
Eri aineiden Delufen-homeopaattiset potentiaalit--113 hry
No-suolaa--8 UAH
Suolaliuos natriumkloridi1000 hieroa34 UAH
Humer Monodose merivesi--10 UAH
Sinuforte cyclamen euroopan1518 rbl223 hry
Marimer merivettä84 rbl46 UAH
Humer 150 lapsille merivedestä----
No-Salt kosteuttava natriumkloridi--UAH 9
Nosalen natriumkloridi--8 UAH
Rinolux-natriumkloridi--UAH 49
Septoaqua kalsiumklorididihydraatti, magnesiumsulfaattiheptahydraatti, magnesiumkloridiheksahydraatti, natriumbikarbonaatti, natriumkloridi92 rblUAH 68
Fysiomeeri merivesi35 rbl450 UAH
Humer 150 aikuista merivettä--198 UAH
Aquazolin--UAH 14
Aqua spray--50 UAH
Aqua Spray Plus--50 UAH
Aqua Spray Plus D-Panthenol--50 UAH
Nazol Aqua natriumkloridi----
Sialor hopea suojaa65 rbl300 UAH
Sialor Aqua merivesi132 rbl--
Aqua Maris Sens merivesi, puhdistettu vesi--131 hry
Aqua Maris Sea salt merisuola270 rbl112 UAH
Aqua Maris Norm merivesi, puhdistettu vesi142 rbl--
Aqua Maris Baby merivesi, puhdistettu vesi246 rbl115 UAH
Aqua Maris Oto merivesi--500 UAH
Aqua Maris kurkkusuihke Adrianmeren vesi luonnollisilla hivenaineilla2384 rbl--
Marimer Forte merivesi84 rbl--
Moreal Plus dekspantenoli184 rbl300 UAH
Otrivin Baby isotoninen suolaliuosliuos116 rbl--
Sialor (Protargol) hopeasuojaus181 rbl--
Humer merivesi1880 rbl--
Fysiomeeri forte Merivesi----
Aflubin-Naze Lumbago-niitty, elohopeajodidi, Luffa, maitomehu, musta sinappi, Euphorbia268 rbl440 UAH
Boromentooliboorihappo, mentoli--UAH 5
Mentoli----
Pinosol alfa tokoferoli, guayazulene, piparminttu, mänty, timoli, eukalyptus129 rbl20 UAH
Cinnabsin295 rbl42 UAH
Delfiininatriumbikarbonaatti, merisuola, kuiva piparmarjauutte, kuiva lakritsiuute121 rbl--
Evamenol Levomenthol, eukalyptusöljy48 rbl72 UAH
Euphorbium Compositum408 rblUAH 81
Tähtikynä, kamferi, kaneli, mentoli, piparminttu, eukalyptus--UAH 7
Pinovit-alfa-tokoferoli, piparminttu, mäntymänty, timoli, eukalyptus--23 UAH
Luffelin rikki, histamiini, Luffa toimivat, Triallis glauca319 rbl--
Eukaseptiatseuleeni, tokoferoliasetaatti, minttuöljy, kuusiöljy, timoli, eukalyptusöljy114 rbl--
Ripuli----

Kuinka löytää halvan analogin kalliille lääkkeille ?

Halvimman lääkkeen, geneerisen lääkkeen tai synonyymin löytämiseksi suosittelemme ensinnäkin kiinnittämään huomiota koostumukseen, nimittäin samoihin vaikuttaviin aineisiin ja käyttöaiheisiin. Lääkkeen identtiset aktiiviset aineosat osoittavat, että lääke on synonyymi lääkkeelle, farmaseuttisesti vastaavalle tai farmaseuttiselle vaihtoehdolle. Älä kuitenkaan unohda samanlaisten lääkkeiden inaktiivisia komponentteja, jotka voivat vaikuttaa turvallisuuteen ja tehokkuuteen. Älä unohda lääkäreiden neuvoja, koska itsehoito voi vahingoittaa terveyttäsi, joten ota aina yhteyttä lääkäriisi ennen minkään lääkityksen käyttöä.

Nazonex-hinta

Alla olevista sivustoista löydät hinnat Nasonexille ja tiedustele saatavuudesta läheisessä apteekissa

Nazonex-ohje

OHJE
huumeiden käytöstä
NAZONEX

viitteitä
Allerginen nuha (kausiluonteinen tai monivuotinen) aikuisilla ja yli 12-vuotiailla lapsilla. Krooninen sinuiitti (paheneminen osana kompleksista terapiaa).

Vasta
Yliherkkyys, nenän limakalvon tartuntataudit, äskettäinen leikkaus tai nenätrauma (kunnes haavat paranevat kokonaan), lapset (korkeintaan 12 vuotta) Varovaisuutta noudattaen. Tuberkuloosi (aktiivinen tai piilevä), sieni, bakteeri, systeeminen virusinfektio, Herpes simplex silmävaurioilla, systeemisen GCS: n pitkäaikainen hoito, raskaus, imetys.

Levitys raskauden ja imetyksen aikana
Kun lääke on annettu nenänsisäisesti suurimmalla terapeuttisella annoksella, mometasonia ei havaita veriplasmassa edes pienimmällä pitoisuudella; sen vuoksi sen vaikutuksen sikiöön voidaan odottaa olevan vähäinen ja sen mahdollinen lisääntymistoksisuus on erittäin pieni..
Koska lääkkeen vaikutuksesta raskaana olevilla naisilla ei ole tehty erityisiä, hyvin kontrolloituja tutkimuksia, Nasonexia tulisi määrätä raskaana oleville naisille, äideille, imettäville tai hedelmällisessä iässä oleville naisille vain, jos sen nimittämisestä odotettavissa oleva hyöty oikeuttaa mahdollisen riskin sikiölle ja vastasyntyneelle..
Vastasyntyneet, joiden äidit käyttivät GCS: tä raskauden aikana, tulee tutkia huolellisesti lisämunuaisen vajaatoiminnan tunnistamiseksi.

erityisohjeet
Älä käytä oftalmologiassa. Hoidon aikana nenän limakalvo on tutkittava: jos bakteeri- tai sieni-infektio kehittyy, hoito on peruutettava. Ennen inhalaattorin käyttöä suoritetaan 6-7 kalibrointiklikkausta. Kahden viikon tai pidemmän hoidon tauon jälkeen suoritetaan toinen "kalibrointi" ennen käyttöä. Ravista pulloa ennen käyttöä.

Sävellys
1 annos sisältää 50 mcg mometasonifuroaattia (monohydraattina);
apuaineet: dispergoitu selluloosa BP 65 cps; glyseroli; natriumsitraattidihydraatti; sitruunahappomonohydraatti; polysorbaatti 80; bentsalkoniumkloridi; fenyylietyylialkoholi; puhdistettua vettä

Antotapa ja annostus
Aikuisilla ja yli 12-vuotiailla lapsilla ennaltaehkäisevä ja terapeuttinen annos on 2 inhalaatiota, jotka ovat 50 mikrogrammaa kussakin nenäkohdassa, kerran päivässä; päivittäinen annos - 200 mikrog. Tarvittaessa annosta voidaan nostaa neljään inhalaatioon jokaisessa nenäkohdassa; vuorokausiannos - 400 mikrog. Taudin oireiden häviämisen jälkeen annosta suositellaan pienentämään. Ylläpitoannos - 50 mikrogrammaa jokaisessa nenäkohdassa; päivittäinen annos - 100 mikrog. Sinuiitin hoidossa - 2 inhalaatiota (100 μg) jokaisessa nenäkohdassa 2 kertaa päivässä. 3–12-vuotiaat lapset - 1 inhalaatio (50 mikrogrammaa) jokaisessa nenäkohdassa päivässä. Alkuperäisen "kalibrointijakson" jälkeen ruiskutuspainikkeen ensimmäisten 6-7 painalluksen aikana tapahtuu stereotyyppinen lääkkeen annostelu, jolloin jokaisella painikkeen painalluksella vapautuu 50 μg mometasonisuspensiota. Aikuisilla ja yli 12-vuotiailla lapsilla ennaltaehkäisevä ja terapeuttinen annos on 2 inhalaatiota, jotka ovat 50 mikrogrammaa kussakin nenäkohdassa, kerran päivässä; päivittäinen annos - 200 mikrog. Tarvittaessa annosta voidaan nostaa neljään inhalaatioon jokaisessa nenäkohdassa; vuorokausiannos - 400 mikrog. Taudin oireiden häviämisen jälkeen annosta suositellaan pienentämään. Ylläpitoannos - 50 mikrogrammaa jokaisessa nenäkohdassa; päivittäinen annos - 100 mikrog. Sinuiitin hoidossa - 2 inhalaatiota (100 μg) jokaisessa nenäkohdassa 2 kertaa päivässä. 3–12-vuotiaat lapset - 1 inhalaatio (50 mikrogrammaa) jokaisessa nenäkohdassa päivässä. Alkuperäisen "kalibrointijakson" jälkeen sumutinpainikkeen ensimmäisten 6-7 painalluksen aikana tapahtuu stereotyyppinen lääkkeen annostelu, jolloin jokaisella painikkeen painalluksella vapautuu 50 μg mometasonisuspensiota..

Sivuvaikutukset
Hoidettaessa kausiluonteista tai monivuotista allergista nuhaa.

  • nenäverenvuodot (veren värjäytyneen liman tai verihyytymien ilmeinen tai erittyminen)
  • nielutulehdus,
  • polttava tunne nenässä,
  • nenän limakalvon ärsytys.

Nenäverenvuoto, yleensä lopetettu yksin, eivät olleet vakavia; niitä esiintyi hieman enemmän kuin lumelääkettä käytettäessä (5%), mutta yhtä suuri tai vähemmän kuin käytettäessä intranasaaliseen käyttöön muita kortikosteroideja, joita käytettiin aktiivisena kontrollina (joissakin niistä nenäverenvuoto oli jopa 15%) ). Kaikkien muiden haittavaikutusten esiintyvyys oli verrattavissa plaseboa saaneisiin.

  • nenäverenvuotoa,
  • päänsärky,
  • ärsytyksen tunne nenässä,
  • aivastelu.

Näiden haittavaikutusten esiintyvyys lapsilla oli verrattavissa näiden haittavaikutusten esiintyvyyteen lumelääkkeen kanssa.
Sinuiitin pahenemisten hoidossa (käytettäessä Nasonex-suihketta apuaineena).

Aikuisilla ja murrosikäisillä:

  • päänsärky,
  • nielutulehdus,
  • polttava tunne nenässä,
  • nenän limakalvon ärsytys.

Nenäverenvuodot olivat kohtalaisia, niiden esiintyvyys Nasonexin kanssa oli myös verrattavissa nenäverenvuotojen määrään lumelääkkeellä (vastaavasti 5% vs. 4%).
Hyvin harvoin, nenänsisäisen läpinäkymisen tai silmänsisäisen paineen lisääntyessä, kun kortikosteroideja käytetään nenänsisäisesti.

Huumeiden yhteisvaikutukset
Potilaat sietivät hyvin yhdistelmähoitoa loratadiinin kanssa. Yhteisvaikutustutkimuksia muiden lääkkeiden kanssa ei ole tehty.

yliannos
Oireet: Kun kortikosteroideja käytetään pitkäaikaisesti suurina annoksina, samoin kuin useiden kortikosteroidien samanaikaisessa käytössä, hypotalamuksen, aivolisäkkeen ja lisämunuaisen toiminnan toiminta on mahdollista estää..
Hoito: alhaisen (alle 0,1%) systeemisen hyötyosuuden vuoksi on epätodennäköistä, että vahingossa tai tahallisessa yliannostuksessa on tarpeen ryhtyä muihin toimenpiteisiin kuin potilaan seurantaan ja hoidon jatkamiseen suositusannoksella.

Varastointiolosuhteet
Lämpötilassa 2-25 ° C. (ei saa jäätyä)

Kestoaika
3 vuotta.

Apteekkeista luopumisen ehdot
Annostellaan reseptillä